عرق کاسنی - یک لیتری
11 مورد از برترین خواص عرق کاسنی

متخصصان طب سنتی بر این باورند که در فصول گرم تابستان باید به استفاده از خوراکی‌هایی که طبع سرد دارند، روی آورد. یکی از پرمصرف‌ترین این مواد، عرق کاسنی است. کاسنی صدها سال است که به عنوان یک داروی گیاهی برای کاهش و درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود. امروزه نیز، عرق کاسنی طرفداران خاص خود را دارد. درادامه با دال سین همراه باشید تا با 11 مورد از مهمترین خواص عرق کاسنی آشنا شوید.

عرق کاسنی چیست؟

عرق کاسنی چیست؟

کاسنی یک گیاه مدیترانه‌ای است. این گیاه برای استفاده در صنعت غذایی و دارویی کشت می‌شود. تمام اجزای این گیاه، ویژگی‌های خاص خود را دارد. گل کاسنی، یک گل آبی ارغوانی رنگ مانند گل ختمی دارد که عرق کاسنی از آن گرفته می‌شود. گیاه کاسنی در شهرهایی مانند آذرباییجان ومناطق کوهستانی بویژه کوهستان‌های خراسان کشت می‌شود. درزمان‌های قدیم، عرق کاسنی را به عنوان پاک‌کننده کبد می‌شناختند اما امروزه با افزایش علم طب و تجربه‌های متخصصان طب سنتی، خواص دیگر این داروی طبیعی نیز کشف شدند. عرق کاسنی فروشگاه دال سین به روش سنتی در دیگ‌های مسی و در شهر نیاسر کاشان تولید می‌شود. برای تهیه عرق کاسنی، اینجا کلیک کنید.

طبع عرق کاسنی

طبع عرق کاسنی سرد و تر است و برای استفاده در آب و هوای گرم بویژه هنگام تابستان مناسب است.

خواص عرق کاسنی

خواص زیادی برای عرق کاسنی آمده که ازجملۀ آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- کاهش جوش صورت و بدن

یکی از مهمترین خواص عرق کاسنی، کاهش جوش و آکنه صورت و بدن است. آکنه، به‌دلایل متفاوتی ایجاد می‌شود. عرق کاسنی زمانی می‌تواند جوش و آکنه صورت و بدن شما را کاهش دهد که این جوش‌ها و آکنه‌ها، به‌دلیل حرارت بالای کبد یا به‌دلیل مصرف گرمی زیاد ایجاد شده باشد. علائم این نوع آکنه‌ها، قرمزی با درد زیاد است. در چنین شرایطی، مصرف عرق کاسنی باعث کاهش جوش و آکنه صورت و بدن شما می‌شود. شما می‌توانید برای کاهش جوش صورت و بدن خود، روزانه یک لیوان عرق کاسنی بنوشید.

2- به هضم غذا کمک می‌کند

کاسنی حاوی مقادیر اینولین است. این ماده شیمیایی به‌عنوان یک پروبیوتیک قوی عمل می‌کند. پروبیوتیک‌ها از جمله باکتری‌های مفید هستند که به هضم غذا کمک می‌کنند. گزارشی در یک مجله اروپایی منتشر شد که نشان می‌دهد که اینولین برای مبارزه با برخی مشکلات گوارشی استفاده می‌شود. اینولین به‌طور فعال اسیدیته سیستم‌های بدن را کاهش می‌دهد و به همین علت برای کاهش مشکلاتی از جمله سوء هاضمه، سوزش سر دل و ریفلاکس معده (برگشت اسید معده) نقش حیاتی دارد.

3- می‌تواند سلامت قلب را بهبود می‌بخشد

اینولین موجود در کاسنی نه تنها برای دستگاه گوارش مفید است، بلکه سطح کلسترول LDL (کلسترول بد) را در بدن کاهش می‌دهد. به همین دلیل است که گفته می‌شود مصرف عرق کاسنی برای بهبود سلامت قلب مؤثر است. نکته‌ای که وجود دارد این است که به‌ندرست گفته می‌شود که عرق کاسنی درواقع اثرات کمی بر سلامت قلب دارد.

کلسترول LDL، یکی از عوامل اصلی سفت و ضخیم شدن دیوارۀ سرخرگ است. همچنین، این نوع کلسترول با مسدود کردن شریان‌ها، از جریان خون جلوگیری کرده و باعث افزایش فشارخون و درنهایت افزایش ریسک حملات قلبی و سکته می‌شود. درست است که اینولین باعث کاهش کلسترول LDL می‌شود اما مسیری که اینولین برای کاهش این نوع کلسترول عمل می‌کند، به‌ندرت باز است. دکتر ژان چارلز فروچارت از انجمن بین‌المللی آترواسکلروز، اظهار داشت که سبزیجات کم کالری مانند کاسنی باید در رژیم غذایی افراد گنجانده شود تا از کلسترول و درنهایت بیماری‌های قلبی جلوگیری شود.

علاوه بر این، کاسنی سرشار از فنول‌ های گیاهی است که به‌عنوان آنتی اکسیدان درنظر گرفته می‌شوند. مطالعات نشان داده است که مصرف کاسنی می‌تواند تعادل خون و پلاسما را در بدن به میزان قابل توجهی بهبود ببخشد. این امر سبب کاهش ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.

گیاه کاسنی

4- عرق کاسنی خاصیت ضدسرطانی دارد

در مطالعات مختلف مربوط به سرطان، تأثیر عصاره کاسنی بر کاهش رشد تومور اثبات شده‌است. گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد که فروکتان‌های موجود در کاسنی دارای خواص ضد توموری بالقوه و خواص آنتی اکسیدانی است. براساس گزارشی در مورد تأثیر اینولین در سرطان سینه و رشد تومور در مجله تغذیه، پلی‌فنول‌ها و برخی مواد دیگر موجود در کاسنی می‌تواند یک روش آسان و بدون خطر برای کمک به پیشگیری از انواع مختلف سرطان از جمله سرطان سینه و روده بزرگ باشد.

5- درد آرتروز را کاهش می‌دهد

مطالعان نشان داده‌اند که کاسنی دارای خواص ضدالتهابی است. خاصیت ضدالتهابی کاسنی موجب کاهش دردهایی مانند آرتروز می‌شود. مطالعه‎‌ای در سال 2010، 70 درصد از افراد مورد آزمایش که درمان کاسنی را دریافت کردند، بهبود قابل توجهی در درد مرتبط با شرایط استئوآرتریت خود گزارش کردند. کاسنی همچنین می تواند به عنوان یک عامل ضدالتهاب عمومی برای دردهای عضلانی و مفاصلی استفاده شود.

6- به کاهش وزن کمک می‌کند

کاسنی منبع خوبی از الیگوفروکتوز است. از طرفی، اینولین موجود در این گیاه، نوعی فیبر غذایی طبیعی است که به کاهش و مدیریت وزن کمک می‌کند. اینولین و الیگوفروکتوز، ازجمله فیبرهای محلولی هستند که به افزایش باکتری‌های مفید روده کمک می‌کنند. از طرفی، اینولین و الیگوفروکتوز به تنظیم گرلین (نوعی اسید آمینه که با احساس گرسنگی مرتبط است) نیز کمک می‌کند. گزارشی در سال 2012 منتشر شد که نشان می‌دهد کاسنی به دلیل کاهش گرلین، می‌تواند پرخوری را کاهش دهد و باعث احساس سیری و درنتیجه کاهش وزن شود.

7- عرق کاسنی به درمان یبوست کمک می‌کند

همانطور که گفته شد، اینولین یک فیبر طبیعی است. فیبر به حجیم شدن حرکات روده و تقویت ترشح شیره معده کمک می‌کند. همین امر، به‌طور کلی هضم را بهبود می‌بخشد و یبوست را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. از طرفی دیگر، تقویت حرکات روده و ترشح شیره معده، روند گوارشی را صاف و منظم می‌کند. به همین دلیل، افرادی که مواد فیبر داری مانند عرق کاسنی را مصرف می‌کنند، ریسک ابتلا به بیماری‌های گوارشی را کاهش می‌دهند.

عرق کاسنی دال سین - 1 لیتری

8- باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود

کاسنی خاصیت ضدباکتریایی دارد که باعث شده به‌عنوان یک تقویت‌کننده قدرتمند برای سیستم ایمنی شناخته شود. این گیاه شگفت‌انگیز، دارای ترکیبات پلی‌فنولیک است که به تقویت سیستم ایمنی کمک شایانی می‌کند. ترکیبات پلی‌فنولیک، ازجمله ترکیبات شیمیایی طبیعی هستند که به‎‌عنوان آنتی اکسیدان‌های بالقوه عمل کرده و رادیکال‌های آزاد را از جریان خون خارج می‌کنند. به همین دلیل، مصرف مواد طبیعی حاوی پلی‌فنولیک، احتمال ابتلا به برخی بیماری‌ها را کاهش داده و سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند.

9- اضطراب را تسکین می‌دهد

کاسنی دارای خواص آرام‌بخشی است که تصور می شود اضطراب را کاهش دهد و ذهن را آرام کند و در نتیجه استرس و اثرات خطرناکی که می تواند بر بدن داشته باشد را تسکین می دهد. یک گزارش در سال 2016، بر اساس ارتباط بین تغذیه و سلامت روان، که در مجله Performance Health Center منتشر شد، نشان داد که کاسنی می تواند به عنوان یک خواب‌آور به دلیل این خاصیت آرام‌بخش استفاده شود و بسیار سالم‌تر از بسیاری از قرص‌های خواب‌آور است. درنهایت، کاسنی می‌تواند علاوه بر کاهش استرس و اضطراب، کاهش احتمال بیماری‌های قلبی، عدم تعادل هورمونی، بی‌خوابی، زوال‌ شناختی و پیری زودرس کمک کند.

10- عرق کاسنی می‎‌تواند به درمان اختلالات کلوی کمک کند

عرق کاسنی به عنوان ادرار‌آور استفاده می‌شود و حجم ادرار را افزایش می‌دهد. تکرر ادرار می‌تواند به دفع سمومی که در کبد و کلیه‌ها ذخیره شده‌است، کمک کند. درنهایت، مصرف کاسنی از ایجاد شرایط خطرناکی که هنگام باقی ماندن سموم در بدن رخ می‌دهد، جلوگیری می‌کند. همچنین، تکرر ادرار می‌تواند وزن اضافی آب را از بین ببرد و همانطور که پیش‌تر گفته شد، چربی را کاهش دهد.

کاهش تب کودکان و نوزادان با عرق کاسنی

11- کاهش تب و زردی کودکان و نوزادان

تأثیر عرق کاسنی بر کاهش تب و کاهش زردی نوزادان از زمان‌های قدیم مورد توجه بسیاری بوده است. اگر نوزادی مبتلا به زردی شد، باید توجه داشته باشید که شست‌وشوی پوست نوزاد با عرق کاسنی باعث کاهش تب و زردی می‌شود. نکته‌ بسیار مهمی که باید توجه کنید این است که هیچگاه در هنگامی بیماری، چه برای بزرگسال چه برای نوزادان و کودکان، عرق کاسنی را به عنوان خوراکی مصرف نکنید. این امر برای سبب افزایش بیماری می‌شود. درهنگام بیماری باید از خاصیت موضعی عرق کاسنی استفاده کنید.

عوارض جانبی احتمالی مصرف کاسنی

1- اگرچه استفاده از کاسنی فواید زیادی برای سلامتی شما دارد، اما نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.

2- مصرف کاسنی باعث تحرک قاعدگی در بانوان می‌شود. به بانوان باردار پیشنهاد می‌شود از مصرف عرق کاسنی خودداری کنند. زیرا اگر باردار هستید این احتمال وجود دارد که قاعدگی را تحریک کرده و منجر به سقط جنین شود.

3- زنان در دوران شیردهی نباید کاسنی بیش از حد مصرف کنند. زیرا تحقیقات زیادی در مورد انتقال بین مادر و کودک از طریق شیر مادر انجام نشده است و ممکن است برای نوزاد ضرر داشته باشد.

4- این گیاه نزدیک به ابروسیا، گل همیشه بهار و بابونه است. بنابراین، واکنش‌های آلرژیک غیرمعمول نیست، به خصوص اگر قبلاً به این گونه ها حساسیت دارید. اگر به ابروسیا حساسیت دارید، پیش از مصرف کاسنی با پزشک متخصص مشورت کنید.

5- اگر سنگ کیسه صفرا دارید، کاسنی بیش از حد می تواند مشکل را تشدید کند، بنابراین اگر در گذشته مشکلات کیسه صفرا داشته اید، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

خلاصه

با افزایش دمای هوا، بسیاری از متخصصین مصرف خوراکی‌هایی با طبع خنک مانند عرق کاسنی را پیشنهاد می‌کنند. در این مقاله به 11 مورد از مهمترین تأثیرات و خواص عرق کاسنی بر سلامت بدن اشاره کردیم. گفتیم که مصرف عرق کاسنی باعث هضم غذا، بهبود سلامت قلب، کاهش رشد تومورهای سرطانی، کاهش درد آرتروز، کاهش وزن، درمان یبوست، تقویت سیستم ایمنی، تسکین اضطراب، درمان اختلالات کلیوی و درنهایت درمان تب و زردی نوزادان می‌شود. شما می‌توانید با خیالی آسوده، عرق کاسنی طبیعی را از فروشگاه دال سین تهیه کنید. عرق کاسنی فروشگاه دال سین، به روش سنتی و در دیگ‌های مسی تهیه می‌شود. برای تهیه عرق کاسنی، کلیک کنید.