راه های درمان کمردرد با روغن های طبیعی_
درمان کمردرد در خانه با 6 روغن طبیعی

کمردرد از جمله مشکلات جسمی رایجی است که به طور معمول همه افراد در طول زندگی خود، آن‌ را تجربه می‌کنند. راهکارهای متفاوتی برای درمان و یا تسکین این درد وجود دارد که یکی از بهترین‌های آن، ماساژ کمر با روغن‌ های طبیعی است. در این مقاله از دال سین قصد داریم به بیان دلایل ابتلا به کمردرد، راهکارهای کاهش و پیشگیری از ابتلا به کمردرد و درنهایت، معرفی برخی روغن‌ های طبیعی که در کاهش و پیشگیری از ابتلا به کمردرد مؤثر هستند بپردازیم.

درمان کمردرد

دلایل ابتلا به کمردرد

از دلایل ابتلا به این درد وحشتناک می‌توان به 1- گرفتگی عضلات پس از یک فعالیت بدنی (به عنوان مثال یک تمرین خاص ورزشی)، 2- رعایت نکردن برخی اصول فعالیت بدنی و درنتیجه ابتلا به دیسک کمر و 3- قرارگیری در یک موقعیت استرس‌زا و فشار عصبی زیاد (کمردرد عصبی) اشاره کرد. از طرفی، دردکمر در بانوان ممکن است به دلیل نزدیکی به دوره عادت ماهیانه باشد. موارد ذکر شده، بخش عمده‌ای از دلایل ابتلا به کمردرد را شکل می‌دهد.

به‌طور خلاصه کمردرد، دردی است که یا به یکباره ظاهر می‌شود، یا از قبل وجود داشته و رفته رفته بیشتر می‌شود.

راهکارهای درمان کمردرد

به‌طور خلاصه، این راهکارهای کاهش کمردرد عبارتند از:

رژیم غذایی ضدالتهابی

رژیم غذایی ضدالتهابی از آن جهت حائز اهمیت است که در برخی موارد مشاهده شده که یکی از دلایل ابتلا به کمردرد، التهاب ماهیچه‌های کمری بوده‌است.

یخ درمانی و گرما درمانی

اگر در پایین کمر خود درد احساس می‌کنید و به دنبال یک راه‌حل فوری جهت کاهش این درد هستید، ما استفاده از یخ درمانی و گرما درمانی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اگر در موقعیتی قرار گرفتید که پایین کمر شما دچار آسیب شد، این دستور را دنبال کنید:

شما می‌بایست در 24 الی 48 ساعت اول از یخ درمانی استفاده کنید. یخ‌های قالبی را در یک کیسه پلاستیکی ریخته، ناحیه مورد نظر کمر خود را با یک حوله یا پارچه بپوشانید و سپس به مدت 10 دقیقه یخ را برروی آن قرار دهید. در طول روز چند مرتبه این کار را تکرار کنید. بین هر دفعه، حداقل 10 دقیقه فاصله باشد.

بعد از گذشت 24 الی 48 ساعت استفاده از یخ درمانی، حال نوبت به گرما درمانی می‌رسد. گرما درمانی از همان قوانین یخ درمانی پیروی می‌کند. شما می‌بایست کمپرس گرم یا پد گرمایشی را دور یک پارچه پیچیده و برروی ناحیه مورد نظر قرار دهید. ممکن است وسوسه شوید که تمام طول شبانه روز را از گرما درمانی استفاده کنید اما باید مراقب باشید؛ زیرا ممکن است پوست شما بسوزد.

فیزیوتراپی

اگر دچار درد شدیدی در ناحیه کمر شدید، ممکن است پزشک شما را به فیزیوتراپ ارجاع دهد. با انجام فعالیت‌های فیزیوتراپی، به مرور زمان دردکمر شما کاهش می‌یابد.

راه های درمان کمردرد

راهکارهای پیشگیری از ابتلا به کمردرد

تا اینجای کار، تنها به بیان راهکارهایی پرداختیم که به کاهش درد کمر منجر می‌شود. درست است که شما نیز به دنبال همین مورد هستید، اما باید در نظر داشته باشید که که حتی اگر پس از درمان و کاهش کمردرد یکسری موارد را رعایت نکنید، این درد وحشتناک مجدد دیر یا زود به سراغ شما می‌آید. نکته‌ای که می‌خواهیم بگوییم این است که کمردرد از جمله دردهای پیچیده است. به همین دلیل یک برنامه درمانی جامع، لازمه درمان و کاهش کمردرد است. منظور از برنامه درمانی جامع، برنامه‌ای جهت کاهش و پیشگیری از ابتلا مجدد به کمردرد است.

راهکارهای پیشگیری و کاهش ابتلا به کمردرد عبارتند از:

تمرینات ورزشی جهت افزایش قدرت ماهیچه‌های کمر

به تقریب، انجام تمرینات ورزشی به عنوان پای ثابت تمامی مقالات مرتبط با سبک زندگی سالم و افزایش شور و اشتیاق جوانی در دوران کهن‌سالی، آمده‌است. تمرینات ورزشی مرتب با افزایش قدرت و عضله سازی کمر به شما کمک می‌کند تا به این راحتی‌ها به کمردرد دچار نشوید. البته، این بدین منظور نیست که انجام تمرینات ورزشی باعث می‌شود حتی با فعالیت بدنی نادرست هم، کمردرد نگیرید. همچنین، باید بدانید که انجام تمرینات ورزشی، از بروز کمردرد پیشگیری می‌کند البته به شرطی که به درستی انجام شوند، وگرنه نتیجه عکس خواهد داشت. درنهایت، انجام این حرکات می‌تواند به کاهش کمردرد نیز کمک شایانی کند.

نکته

اگر به دیسک کمر مبتلا هستید، نباید خیلی به انجام تمرینات ورزشی مخصوص کمر، اصرار بورزید. پیشنهاد می‌شود اگر به دیسک کمر و بیرون زدگی مهره‌های کمر دچار هستید، پیش از انجام این تمرینات، با یک متخصص مشورت کنید.

فعالیت بدنی صحیح

منظور از فعالیت بدنی صحیح، انجام فعالیت‌های بدنی به شیوه ای است که به عضلات کمر فشار زیادی وارد نکند.

درمان کمردرد با روغن های طبیعی

یوگا

انجام حرکات یوگا و سایر ورزش‌هایی که موجب انعطاف بدن شما می‌شود، به پیشگیری و کاهش ابتلا به کمردرد کمک می‌کند.

نکته

در برخی موارد ابتلا به کمردرد، انجام حرکات ورزشی انعطافی، به افزایش درد کمر منجر می‌شود. پیشنهاد می‌شود پیش از انجام این حرکات، از یک متخصص مشورت بگیرید.

ماساژ کمر با روغن‌ های طبیعی

این روش یکی از بهترین راهکارهای کاهش و پیشگیری از ابتلا به کمردرد است. ماساژ کمر، علاوه بر اینکه به شما آرامش می‌دهد، باعث افزایش جریان می‌شود. این امر، باعث افزایش عضله سازی می‌شود؛ از این رو، مکمل انجام فعالیت‌های ورزشی نیز بشمار می‌رود.

از روغن‌ های طبیعی مؤثر در ماساژ کمر، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روغن اسطوخودوس برای درمان دردکمر

1- روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس، یکی از محبوب‌ترین روغن‌ها در عرصه درمان است. از این روغن در ماساژدرمانی و آروماتراپی استفاده می‌شود. روغن اسطوخودوس می‌تواند به کاهش سردرد و درد عضلانی (بویژه کمردرد ناشی از نزدیکی به دوره عادت ماهیانه) کمک شایانی کند. برای تهیه روغن اسطوخودوس دال سین، اینجا کلیک کنید.

روغن رزماری برای درمان کمردرد

2- روغن رزماری

رزماری فراتر از یک گیاه پخت و پز است. روغن این گیاه دارای مزایای بالینی ثابت شده است. این مزایا شامل کاهش درد ناشی از اختلالات روماتیسمی و دردهای قاعدگی می‌شود. همچنین اثرات ضدالتهابی و ضد درد می‌تواند برای کمردرد مفید باشد. برای تهیه روغن رزماری کلیک کنید.

3- روغن نعناع

روغن نعناع یکی از قوی‌ترین مسکن‌های طبیعت است. این روغن، به‌طور گسترده برای کاهش دردهای عضلانی (مانند کمردرد) استفاده می‌شود. برای تهیه روغن نعناع دال سین، اینجا کلیک کنید.

درمان کمردرد با روغن زیتون

4- روغن زیتون

استفاده از روغن زیتون برای ماساژ کمر، به کاهش دردهای ناشی از اسپاسم، گرفتگی، رگ به رگ شدن و دردهای عضلانی کمک می‌کند. برای تهیه روغن زیتون، اینجا کلیک کنید.

روغن بابونه برای درمان کمردرد

5- روغن بابونه

در حالی که بابونه بیشتر به دلیل خواص تسکین دهنده و آرام‌بخش شناخته شده است، روغن این گیاه فواید ذکر شده دیگری نیز دارد. از جمله فواید روغن بابونه می‌توان به کاهش اسپاسم عضلانی و التهاب کلی اشاره کرد. از این رو، استفاده از روغن بابونه به کاهش کمردرد نیز کمک می‌کند. برای تهیه روغن بابونه کلیک کنید.

نکته

اگر به ابروسیا حساسیت دارید از این روغن استفاده نکنید، زیرا بابونه و ابروسیا، از یک خانواده هستند.

درمان کمردرد با روغن سیاهدانه

6- روغن سیاه‌دانه

می‌توان گفت روغن سیاه‌دانه، یک استامینوفن طبیعی است؛ زیرا همانند آن، خاصیت ضد درد و ضد التهابی دارد. استفاده از روغن سیاه دانه برای کمر درد به کاهش درد ناشی از گرفتگی عضلات و رگ‌های سیاتیک، کمک می‌کند. برای تهیه روغن سیاه‌دانه برای ماساژ کمر، اینجا کلیک کنید.

فواید ماساژ کمر با روغن‌ های طبیعی

به‌طور خلاصه، از خواص ماساژ کمر بوسیله روغن‌ های طبیعی می‌توان به تسکین دردهای مزمن، بهبود خلق و خو، کاهش دردکمر، ارتقا سلامت عضلات، مدیریت استرس و تنش روانی، تسریع بهبودی بیماری‌هایی از جمله دیسک و آرتروز کمر، بهبود دامنه حرکتی، انعطاف بیشتر عضلات و درنتیجه پیشگیری از بروز آسیب‌های بیشتر اشاره کرد.

نکته

اگر به دیسک کمر مبتلا هستید، پیش از انجام ماساژدرمانی با پزشک متخصص مشورت کنید.

خلاصه

ماساژ کمر با استفاده از روغن‌ های طبیعی از زمان‌های قدیم، یکی از بهترین گزینه‌های کاهش و پیشگیری از ابتلا به کمردرد بوده‌ و امروزه نیز پرطرفدار است. شما می‌توانید با خیالی آسوده این روغن‌ها را از سایت دال سین تهیه کرده و از آن استفاده کنید.

قدردان شما عزیزانی که در این مقاله نیز با ما همراه بودید، هستیم.

برای تهیه سایر روغن های فروشگاه دال سین، کلیک کنید.