خواص روغن آفتابگردان
خواص روغن آفتابگردان

در این مقاله با هم خواص روغن آفتابگردان را مرور خواهیم کرد.

روغن های گیاهی خواص زیادی دارند به عنوان مثال این دسته از روغن ها به این دلیل که بیشتر دارای اسید های چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول هستند، توسط متخصصان تغذیه توصیه شده است. این خاصیت روغن های گیاهی یکی از بزرگترین مزیت های این دسته روغن ها نسبت به روغن های حیوانی به شمار می رود.

روغن آفتابگردان یکی از انواع روغن های گیاهی است و پرکاربرد ترین روغن سرخ کردنی در ایران به شمار می رود. این روغن از دانه های گل آفتابگردان استخراج می شود و مصارف خوراکی دارد. علاوه بر این، روغن آفتابگردان به دلیل خواص نرم کنندگی ای که دارد در موارد آرایشی و صنعت زیبایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. روغن استخراج شده از دانه های گل آفتابگردان، وارد چرخه مصرف انسان می شود و تفاله (کُنجاله) باقی مانده از آن نیز به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار می گیرد. روسیه و اوکراین، از بزرگترین تولید کنندگان روغن آفتابگردان در دنیا به شمار می روند.

روغن آفتابگردان جزء روغن های پرچرب محسوب می شود اما به این دلیل که مواد مغذی آن برای سلامتی مفید هستند، روغن محبوبی است و روزانه به مصرف کنندگان این روغن افزوده می شود.

در ادامه با دال سین همراه باشید تا با خواص این روغن بیشتر آشنا شوید.

خواص روغن آفتابگردان

دلایل محبوبیت روغن آفتابگردان

روغن ها از نظر مقاومت در برابر حرارت به دو دسته تقسیم می شوند:

1- روغن هایی که مقاومت بالایی در برابر حرارت و گرما دارند که بیشتر برای سرخ کردن استفاده می شود. مانند روغن آفتابگردان، روغن نارگیل و … .

2- روغن هایی که مقاومت بالایی در برابر حرارت و گرما ندارند که بیشتر همراه با سالاد و یا برای پخت برنج استفاده می شود. مانند روغن ذرت، روغن زیتون و … .

نکته ای که وجود دارد این است که نباید از روغن هایی که مقاومت بالایی در برابر حرارت ندارند برای سرخ کردن استفاده کرد زیرا حرارت بالا هنگام سرخ کردن، باعث می شود تا روغن دود کند و همین دود کردن روغن، ماده ای با بوی تندی به اسم آکرولئین تولید می کند که ماده ای که سرطان زاست. بنابراین هنگام سرخ کردن دقت کنید تا از روغن هایی که مخصوص سرخ کردن هستند استفاده کنید.

یکی از روغن هایی که نقطه جوش بالایی دارد و در برابر حرارت مقاوم است، روغن آفتابگردان است.

اکنون قصد داریم برخی از مزیت های روغن آفتابگردان را بررسی کنیم.

روغن آفتابگردان

آشنایی با خواص روغن آفتابگردان:

  • مفید برای قلب و عروق

روغن آفتابگردان چربی اشباع بسیار کمی دارد و از طرفی سرشار از چربی های غیر اشباع است (چربی های تک غیر اشباع و چربی های چند غیر اشباع). این چربی های غیر اشباع در کنار ویتامین هایی از جمله ویتامین E، موجب شده تا این روغن در دسته سالم ترین روغن ها قرار بگیرد و یکی از بهترین گزینه ها برای رژیم غذایی افرادی باشد که دچار بیماری های قلبی و عروقی هستند یا افرادی که به دنبال سلامت قلب خود هستند..

  • کاهش کلسترول خون

چربی ها به راحتی در طول سوخت و ساز بدن شکسته نمی شوند. این چربی های در نهایت در رگ ها رسوب پیدا کرده و در نتیجه باعث افزایش کلسترول بد (LDL) در خون می شوند. افزایش این نوع کلسترول باعث بروز مشکلات قلبی از جمله سکته قلبی می شود. علاوه بر این، افزایش این کلسترول در خون موجب بروز مشکلات دیگری از جمله ایجاد لخته، گرفتی عروق و درد های مفصلی می شود. نقطه مقابل LDL، کلسترول خوب (HDL) است که برخلاف کلسترول بد، مانع بروز حملات قلبی می شود و از انسداد رگ ها توسط LDL جلوگیری می کند. تعادل بین این دو نوع کلسترول بسیار حائز اهمیت می باشد.

روغن آفتابگردان سطح کلسترول های LDL (کلسترول بد) و HDL (کلسترول خوب) را متعادل نگه می دارد. به این صورت که سطح کلسترول خوب را بالا می برد. همچنین، اتم های روغن آفتابگردان به عصب دیواره های سلولی می چسبند و مانع از ورود چربی ها و کلسترول بد به رگ ها و انسداد آن ها می شوند. از طرفی، روغن آفتابگردان اسید چرب اشباع بسیار کمی دارد و این به آن معناست که این روغن باعث کاهش کلسترول بد در بدن نیز می شود.

  • جلوگیری از ابتلا به سرطان

روغن آفتابگردان غنی از آنتی اکسیدان ها و موادی است که همانند آنتی اکسیدان عمل می کنند. به عنوان مثال کاروتنوئید (نوعی آنتی اکسیدان) موجود در روغن آفتابگردان، باعث افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود و در نتیجه مقابله بهتر با بیماری هایی از جمله سرطان می شود (این آنتی اکسیدان، از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند).

  • تقویت سیستم ایمنی

روغن آفتابگردان دارای کاروتنوئید (نوعی آنتی اکسیدان) است، علاوه این آنتی اکسیدان، روغن آفتابگردان سرشار از ویتامین E می باشد. این ویتامین در بدن همانند یک آنتی اکسیدان عمل کرده و در کنار کاروتنوئید، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند.

  • حالت دهنده مو

بله، درست متوجه شدید. بسیاری از افراد هنگامی که صحبت از روغن آفتابگردان می شود تصور می کنند که این روغن تنها برای مصارف خوراکی استفاده می شود، در حالی که این روغن شگفت انگیز، در صنعت زیبایی نیز مورد استفاده واقع می شود.

روغن آفتابگردان، روغنی سبک است، به همین دلیل گزینه مناسبی به عنوان حالت دهنده مو به شمار می رود. همچنین مواد مغذی موجود در این روغن، مو ها را تغذیه کرده و از آن ها در برابر شکنندگی محافظت می کنند.

نتیجه گیری:

روغن آفتابگردان از دانه های گل آفتابگردان تهیه می شود. این روغن از زمان های قدیم مورد استفاده قرار می گرفت و امروزه نیز به یکی از بهترین جایگزین های روغن های جامد و حیوانی تبدیل شده است و مخصوصا در میان ایرانیان از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.

این روغن به دلیل مقاومت بالایی که در برابر حرارت و گرما دارد، از جمله بهترین روغن های گیاهی برای سرخ کردن محسوب می شود. علاوه بر این، روغن آفتابگردان دارای خاصیت نرم کنندگی می باشد و همین امر موجب شده تا این روغن در صنعت زیبایی نیز جایگاه ویژه ای داشته باشد و در محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار بگیرد.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.