درمان قارچ درون دهان با روغن نارگیل
موثرترین روش برای درمان قارچ درون دهان

آیا می دانستید قارچ درون دهان یا برفک دهان یک نوع عفونت قارچی است؟

قارچ درون دهان یا برفک دهان یک عفونت قارچی در قسمت دهان و زبان است که گاهی اوقات تا ناحیه حلق ادامه دارد. بهتر است اشاره شود که نوزادان هم ممکن است دچار قارچ درون دهان شوند، با وجود قارچ کاندیدا در کانال زایمانی زمانی که نوزاد به دنبال عبور از این کانال است به آن دچار می شود که معمولا این بیماری در نوزادان نباید بیش از دو هفته طول بکشد.

3 نوع مختلف از قارچ درون دهان به شرح ذیل می باشد:

پلاک سفید قارچی: نوعی از قارچ دهان است که می توان به وسیله گاز یا آبسلانگ (چوب باریک و بلندی که انتهای آن با پنبه کوچکی پوشانده شده است) آن را برداشت.

پلاک سفید اصطکاکی: این پلاک ‌ها همان‌طور که از نامش پیداست در اثر تماس طولانی بافت مخاط با شی تیز یا غیر عادی در دهان ایجاد می‌شوند. مثلا دندان شکسته فرد که تیز است یا استفاده از دندان مصصنوعی که مناسب فک نبوده و به لثه فشار می آورد.

علل ایجاد قارچ درون دهان چه چیزی می تواند باشد؟

علت این بیماری وجود قارچی به نام کاندیدیا آلبیکنز می باشد که اگر شرایط عادی باشد به اندازه کمی در دهان وجود دارد اما اگر کنترل نشود باعث بیماری قارچ درون دهان می شود.

علائم قارچ درون دهان را می شناسید؟

خونریزی در هنگام شستشوی برجستگی ‌های سفید رنگ در دهان

درد در محل این برجستگی ‌ها

زخم و خشکی در گوشه لب و دهان

احساس مزه بد در دهان

چه افرادی دچار بیماری قارچ درون دهان می شوند؟

استفاده از دندان مصنوعی
هضم نشدن غذا
دیابت

بیماری(خصوصا ایدز)

استفاده بیش از حد از دهانشوی یا آنتی بیوتیک
مصرف مواد مخدر
سوء تغذیه
نقص سیستم ایمنی بدن

شیمی درمانی
استرس

زنان باردار

موثرترین راه برای درمان قارچ درون دهان چه چیزی است؟

بیماری قارچ درون دهان بسیار آزار دهنده است و اگر درمان نشود می تواند بسیار خطرناک باشد. راه های زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد اما ساده ترین و طبیعی ترین راه درمان استفاده از روغن نارگیل می باشد، زیرا نه مواد شیمیایی و نگهدارنده درون آن بکار رفته و نه عوارضی دارد که بیماری را تشدید کند.

نکته جالب قابل ذکر این روغن، این است که علاوه بر درمان قارچ دهان موجب سفید شدن دندانها هم می شود. پس هم بیماری را درمان می کند و هم از طرفی موجب زیبایی دندانها بدون اینکه آسیبی به آنها وارد کند می شود. برای گرفتن نتیجه بهتر می توانید این روغن را به همراه نمک (ترجیحا نمک دریایی) استفاده کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل خواص و فواید بسیاری دارد، این روغن سرشار از آنتی اکسیدان و اسید های چرب است و خواص ضد التهابی دارد در نتیجه به پیشگیری و درمان پوکی استخوان کمک می کند. همچنین حاوی مواد مغذی از قبیل ویتامین E ،D، اسید گاما لینولنیک، امگا 3، امگا 6 و غیره می باشد.

 در واقع لوریک اسید همان اسید چربی است که به وفور در روغن نارگیل یافت می‌شود باعث از بین رفتن باکتری های مضر دهان میشود که همین امر تاثیر بسزایی در از بین بردن بیماری قارچ درون دهان دارد.

نحوه استفاده درست از روغن نارگیل برای درمان غبغب به چه شکل است؟

یک قاشق چایخوری روغن نارگیل و یک قاشق چایخوری نمک (ترجیحا نمک دریایی) را درون نصف استکان آب بریزید. هم بزنید تا ترکیب شوند سپس 2 تا 3 دقیقه درون دهان خود را با این ترکیب پاکسازی کنید. این کار را حداقل 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.