ماساژ کودک با روغن های گیاهی دال سین
فواید ماساژ کودک با روغن های گیاهی

ماساژ کودک با روغن‌های گیاهی اگر به‌درستی انجام شود به سلامت کودک شما کمک می‌کند. ماساژ برای کودک شما آرامش‌بخش است و خود شما نیز ممکن است از آن لذت ببرید. بهره‌گیری از روغن مناسب برای ماساژ کودک می‌تواند بسیاری از مسائل و مشکلات را تغییر دهد. روغن‌های ماساژ به محافظت از پوست نرم و لطیف کودک شما کمک می‌کند و درعین‌حال پوست کودک شما مرطوب می‌شود. 

البته این نکته را فراموش نکنید که، همه روغن‌ها دارای اثرگذاری یکسان نیستند و همه آنها برای پوست نوزاد مؤثر نخواهند بود. فقط به دلیل طبیعی بودن روغن به این معنا نیست که استفاده از آن برای ماساژ نوزاد بی‌خطر است. در این مقاله بهترین روغن‌هایی را که برای ماساژ کودک استفاده می‌کنیم را بررسی خواهیم کرد.

مزایای ماساژ نوزاد

ماساژ منظم نوزاد می‌تواند به شما و پیوند نوزادتان با شما کمک کند. لمس، فعالیتی است که هم بزرگسالان و هم نوزادان می‌توانند آن را بفهمند. ماساژ کودک می‌تواند به آرامش هر دوی شما کمک کند. در طول ماساژ کودک، شما و کودکتان تماس چشمی برقرار می‌کنید. این به خردسالان شما کمک می‌کند تا حالت چهره شما را بیاموزند و مهارت‌های ارتباطی خود را بهبود ببخشند.

ماساژ منظم نوزاد همچنین می‌تواند به رشد مغز و سیستم عصبی او کمک کند. بسیاری از تحقیقات علمی بیان می‌کند که لمس و دلبستگی مکرر با والدین یا مراقبان برای سلامت مغز و رشد عاطفی نوزاد ضروری است. بهتر است بدانید که مزایای آن مادام‌العمر است.

روغن ماساژ کودک

کدام روغن‌ها برای ماساژ کودک بهترین هستند؟

برای بهره‌مند شدن از اصول و فواید ماساژ کودک با روغن‌های طبیعی، شما این امکان را دارید که از بین انواع روغن‌هایی که در حالت عادی برای پوست لطیف کودک بی‌ضرر هستند، انتخاب کنید. این روغن‌ها را در طول ماساژ نوزاد و مرطوب کردن پوست آنها به کار ببرید. برخی ممکن است با پوست نوزاد شما سازگارتر از سایرین باشد.

بهترین روغن‌هایی که در طول ماساژ نوزاد استفاده می‌شود، شامل موارد زیر است:

  • روغن بنفشه بادام
  • روغن بادام شیرین
  • روغن نارگیل
  • روغن زیتون

در ادامه به جزئیات مهم‌ترین روغن‌های ماساژ کودک می‌پردازیم.

فواید روغن بنفشه بادام و بادام شیرین برای نوزادان:

بزرگ‌ترین فایده این روغن ها برای ماساژ نوزاد این است که ویتامین E طبیعی و ویتامین D موجود در آنان برای پوست نوزاد مفید است. به سلامت و نرمی پوست کمک می‌کند. سبک هستند و به‌راحتی جذب پوست می‌شوند و آن را نرم و صاف می‌کنند. اصول و فواید ماساژ کودک با روغن‌های طبیعی به‌ویژه این روغن ها را می‌توان تا درازمدت بر روی پوست و سلامت کودک حس کرد.

دو روغن گفته شده همچنین دارای خواص ضدالتهابی هستند و به بهبود پوست آسیب‌دیده یا خشک کمک می‌کنند. ماساژ روغن بادام برای نوزادان در ماه‌های زمستان فواید بیشتری دارد. این روغن، یک مرطوب‌کننده طبیعی است و از خشک‌شدن پوست کودک شما جلوگیری می‌کند. ماساژ روغن بادام برای کاهش خارش یا ضایعه های پوستی مفید است.

اگر کودک شما پوشک پوشیده است ماساژ روغن بفنشه بر پایه بادام شیرین و یا روغن بادام شیرین می‌توانند به پوست کمک کنند تا از تأثیرات پوشک در امان بماند. استفاده دیگر از روغن بنفشه بادام شامل تسهیل خواب هنگام ماساژ ملایم است. ماساژ روغن بنفشه در نوزادان به شل شدن ماهیچه‌ها کمک می‌کند و گردش خون را تقویت می‌کند.

روغن بنفشه بادام باعث بهبود پوست می‌شود:

اصول و فواید ماساژ کودک با روغن‌های گیاهی در مقایسه با پوست ما، باعث بهبودی سریع پوست نوزاد می‌شود. مواردی مانند ریختن پوست، پوسته‌پوسته شدن، یا دیگر آسیب‌ها پوست کودک شما را آسیب‌پذیرتر می‌کند. به دلایل مشابه، عناصر تغذیه‌کننده و مفید برای ماساژ آنها اجباری است. روغن بنفشه بادام دارای خواص ضدالتهابی است و به‌راحتی جذب پوست می‌شود؛ بنابراین، برای هر نوع درمانی بسیار مؤثر است.

درحالی‌که تغذیه داخلی از طریق غذای سالم بسیار مهم است، ارائه چیزی به پوست برای بهبود خواص سد کننده آن نیز به همان اندازه حیاتی است.روغن بنفشه بادام غنی از اسید اولئیک و لینولئیک است، به‌عنوان نرم‌کننده‌ای شناخته می‌شود که استفاده از آن، برای تقویت سد پوستی ایمن و مؤثر است. همچنین، این روغن، نرم‌کننده طبیعی عالی برای نرم شدن و تغذیه پوست است.

در داخل رحم، نوزاد در محیطی محافظت شده و به‌دوراز انواع آسیب‌پذیری‌های محیطی باقی می‌ماند. زمان می‌برد تا پوست به طور کامل با تغییرات سازگار شود. در طول این روند، پوست تمایل به خشک‌شدن دارد؛ بنابراین، ماساژ با محصول مناسب بسیار مهم است. اسیدهای چرب و ویتامین A ، E موجود در روغن بادام بنفشه برای کاهش خشکی پوست بسیار مفید است. همچنین، این روغن مانند سایر روغن‌ها چسبندگی ایجاد نمی‌کند.

روغن نارگیل برای ماساژ کودک:

از دیگر موارد مهم در اصول و فواید ماساژ کودک با روغن‌های طبیعی، ماساژ با روغن نارگیل است. ماساژ کودک در سنین پایین یک فعالیت عالی است. ماساژ با ترشح سروتونین، اکسی‌توسین و اندورفین که همه هورمون‌های شادی هستند، استرس را در کودک و والدین کاهش می‌دهد. این هورمون‌ها همچنین هوشیاری، حافظه، شناخت، تمرکز و یادگیری را در مغز نوزاد تقویت می‌کنند. مطالعات حتی نشان می‌دهد که مزایای تماس فیزیکی حتی در سال‌های بعد در کودکان در سطح مولکولی قابل‌مشاهده است.

تحقیقات اخیر نشان داده است که استفاده مداوم از نرم‌کننده‌ها (موادی که برای مرطوب کردن پوست استفاده می‌شود) در نوزادانی که مستعد ابتلا به اگزما هستند می‌تواند به جلوگیری یا کاهش بیماری کمک کند. نرم‌کننده‌ها با تشکیل سدی در بالای پوست، هیدراتاسیون را حفظ کرده و ازدست‌دادن آب را کاهش می‌دهند و از التهاب زیرسطح پوست جلوگیری می‌کنند.

فواید ماساژ کودکان با روغن زیتون:

روغن‌ زیتون یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ماساژ نوزادان است زیرا دارای ترکیب اسیدهای چرب متعادل و آنتی‌اکسیدان‌ های موردنیاز برای پوست کودک است. در ادامه به برخی از مزایای ماساژ روغن‌ زیتون برای کودکان می پردازیم:

  1. روغن‌ زیتون پوست کودک را صاف و براق می‌کند. این لوسیون یک مرطوب‌کننده طبیعی و مناسب برای پوست کودک است.
  2. این روغن قدرت بازسازی بر روی بافت‌های پوست را دارد و به سرزنده شدن پوست کمک می‌کند.
  3. روغن‌ زیتون سرشار از چربی‌های سالم، آنتی‌اکسیدان فنولیک ویتامین E و اسیدهای اولیئیک است که ماساژ منظم نوزادان با این روغن می‌تواند به حفظ رنگ پوست، سلامت استخوان و عضله کمک کند.
  4. روغن‌ زیتون را می‌توان در هوای گرم و سرد استفاده کرد. روغن‌زیتون دارای درصد زیادی اسید اولئیک است که باعث نفوذپذیری بیشتر به پوست می‌شود. افزایش نفوذپذیری پوست منجر به افزایش رطوبت و کاهش خشکی پوست می‌شود؛ بنابراین، اگر پوست کودک شما خشک است از روغن‌زیتون برای ماساژ استفاده نکنید.
جمع‌بندی:

این یک واقعیت شناخته‌شده است که اصول و فواید ماساژ کودک با روغن‌ های گیاهی به طور روزانه بسیار مهم است زیرا به تقویت استخوان‌ها و تغذیه آنها کمک می‌کند. از گذشته تا به امروز ماساژ نوزاد باعث افزایش هضم، افزایش وزن، بهبود گردش خون و کاهش درد دندان‌درآوردن می‌شود. علاوه بر این ماساژ با روغن خوب به کودک شما، در خوابیدن او نیز کمک می‌کند و برای ماساژ دادن نوزاد، به روغنی نیاز دارید که به پوست نرم و صاف نوزاد شما آسیبی نرساند. ماساژها برای نوزاد شما تسکین‌دهنده و ضروری هستند اما سعی کنید تا از روغن‌های بی‌ضرر و مناسب کودک استفاده کنید.