درمان کبد چرب با روغن زیتون
درمان خانگی کبد چرب با روغن زیتون

کبد وظایف اساسی مختلفی را انجام می‌دهد، از ساخت پروتئین، کلسترول و صفرا در نظر بگیرید تا ذخیره ویتامین‌ها، مواد معدنی و البته کربوهیدرات‌ها. علاوه‌برآن مواد مضر مثل الکل، داروها و محصولات جانبی فرایند بدن را تجزیه می‌کنند. تأمین سلامت کبد جهت حفظ وضعیت عمومی بدن مهم است.

به دلیل اهمیت این ارگان در بدن بیماری‌های کبد که مهم‌ترین آنها کبد چرب می‌باشد حتماً باید تحت درمان قرار بگیرند. یکی از روش‌های خانگی، درمان کبد چرب با روغن زیتون است که در ادامه به اهمیت روغن زیتون و تأثیرگذاری آن بر درمان کبد چرب می‌پردازیم.

روغن زیتون و خواص درمانی آن

مزایای سلامتی روغن زیتون بسیار مشخص است، اما در مورد فرایندهای زیستی و بدنی پشت این ویژگی‌ها، اطلاعات کمی وجود دارد. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ترکیب موجود در روغن زیتون می‌تواند اثرات سوء رژیم غذایی با چربی بالا را برطرف کند.

تحقیقات نشان داده است که روغن زیتون و به‌ویژه روغن زیتون فوق بکر این امکان را برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کند که خطر بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش دهد. بااین‌حال، اطلاعات زیادی در مورد مکانیسم‌های این ارتباط بین مصرف روغن زیتون و مزایای سلامت قلب و عروق وجود ندارد.

روغن زیتون ماده‌ای است که ترکیبات آلی گوناگونی را در خود در بر دارد. این مواد آثار بسیار شگفت انگیزی بر بدن مصرف‌کننده خواهند داشت. یکی از این ترکیبات محتوی آنتی‌اکسیدان‌هایی بوده که عنصر اصلی برای درمان کبد چرب به شمار می‌رود. افراد بعد از اطلاع درمورد درمان کبد چرب با روغن زیتون از طریق همین ترکیبات در کنار داروهای شیمیایی که ضرر فراوانی هم دارند تحت‌نظر متخصصان به درمان‌های گیاهی روی آورده‌اند.

روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون

روغن زیتون فرابکر به دلیل داشتن مزایای سلامتی فراوان، از جمله اثرات مثبت بر سلامت قلب و پروسه کار آن، یک چربی سالم محسوب می‌شود. بااین‌حال، تأثیرات مثبتی بر روی کبد نیز دارد. یک مطالعه کوچک بر روی تعداد از بیماران مبتلا به مشکل کبد چرب نشان داد که مصرف یک قاشق‌چای‌خوری (6.5 میلی‌لیتر) روغن زیتون در روز میزان آنزیم و چربی کبد را بهتر می‌کند.

مصرف این روغن ارزشمند سطوح پروتئین موجود در نقاط هدف در بدن را به‌خوبی بهبود می‌بخشد. افرادی که پیوسته و به‌صورت اصولی روغن زیتون را مصرف کرده‌اند بعد از انجام آزمایش‌ها متوجه شده‌اند که چربی‌های موجود در کبد به‌صورت چشمگیری کاهش پیدا کرده است. در کنار همه این موارد روغن زیتون باعث می گردد که جریان خون در کبد وضعیت بهتری پیدا کند. همه این موارد اطمینان مصرف‌کنندگان را برای درمان کبد چرب با روغن زیتون را جلب کرده است.

علاوه بر اینکه روغن زیتون ارزش غذایی بسیار بالایی دارد؛ باعث می‌شود که وظیفه ساخت انسولین در کبد به‌مرور بهتر شود. این فرایند باعث تنظیم قند خون می گردد و سلامت افراد را تضمین می‌کند. تا اینجای کار دریافتم که روغن زیتون به‌خوبی از پس بهبود عملکرد کبد برمی‌آید.

 تأثیرگذاری روغن زیتون در درمان کبد چرب

بااین‌حال، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مواد موجود در روغن زیتون یک اثر محافظتی بر کبد دارد. این یافته‌ها در مجله‌های گوناگون پزشکی منتشر شده است. درمان بیماری کبد چرب شامل رژیم غذایی، ورزش و تجویز داروهای مختلف است.

دررابطه‌ با رژیم غذایی، ثابت شده است که روغن زیتون می‌تواند تأثیر مفیدی داشته باشد. چندین مطالعه به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف آن می‌تواند رسوب چربی را در کبد به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد. نتایج مصرف روغن زیتون در مقایسه با سایر روغن‌ها بسیار قابل‌توجه و ایده‌آل بوده است. در بیمارانی که رژیم غذایی آنها شامل روغن زیتون است کاهش چربی کبد و درصد چربی بدن در مقایسه با افرادی که روغن‌های دیگری دریافت کرده بودند، بیشتر خواهد بود.

بسیاری از پزشکان تغذیه این ماده ارزشمند را برای افراد سالم جهت کنترل کیفیت فرایندهای بدن توصیه می‌کنند. ورزشکاران نیز می‌توانند این روغن ارزشمند را همراه با سالادها و طبق برنامه تغذیه‌ای حرفه‌ای خود استفاده کنند. کسانی که به بیماری‌های کبدی دچار هستند هم برای مصارف روغن خود، روغن زیتون را جایگزین نمونه‌های دیگر می‌کنند.

ترکیبات روغن زیتون علائم بیماری کبد چرب را معکوس می‌کند

افرادی که دچار بیماری کبد چرب شده‌اند ممکن است ابتدا برای مصرف روغن زیتون تردید داشته باشند. این تردید ناشی از شباهت ماهیت چربی‌ها با روغن زیتون است. اما باید این نکته را خاطرنشان کرد که در وهله بیماری، روغن زیتون می‌تواند حکم یک داروی بی‌مانند را برای بیماران داشته باشد.

این محصول باارزش بعد از مصرف وارد کبد می شود و در آن پخش می‌شود. در این هنگام ترکیبات مفید موجود در روغن زیتون وارد عمل گردید و به سراغ کلسترول‌ها و چربی‌های مضر می‌روند. ترکیبات روغن زیتون به‌مرور این مواد را از کبد پاک می‌کنند. البته نیازی به نگرانی نیست چون چربی‌های مفید و ضروری کبد که نقشی در بیماری ندارند، دست‌نخورده باقی می‌مانند. 

در مرور زمان چربی‌های مضر از کبد بیرون رفته و عملکرد این دستگاه از بدن به حالت معمول درمی‌آید. در این صورت شما باید همچنان تحت‌نظر پزشک بمانید. این نکته را فراموش نکنید که قطع کردن مصرف روغن زیتون به ثورت خودسرانه ممکن است آثار و تبعات بدی برای شما داشته باشد.

نحوه مصرف روغن زیتون برای جلوگیری از ابتلائ به بیماری کبد چرب

آیا می‌دانستید با یک قاشق روغن زیتون و آبلیمو میتوان به راحتی کبد را پاکسازی کرد؟ لیمو خود در جلوگیری از ورود مواد سمی ‌به بدن موثر است و در آشپزی ایرانی‌ نیز مصارف زیادی دارد. حال قرار است که این دو ماده شگفت انگیز، کبد را از شر بیماری‌ها خلاص کنند. توصیه می‌شود روزانه یک قاشق روغن زیتون فوق بکر و یک قاشق آب لیموی طبیعی را با هم مخلوط ‌کرده و صبح قبل از مصرف صبحانه به صورت ناشتا استفاده کنید. این اقدام صبحگاهی از تجمع چربی در کبد می‌کاهد و تری‌گلیسیریدهای مضر را که سبب بیماری کبد چرب می‌شوند، از ‌بین‌ می‌برد. با این تکنیک ساده از ابتلا به بیماری‌های قلبی، سرطان و دیابت در امان خواهید ماند.

جمع‌بندی

کبد شما یک اندام مهم با بسیاری از عملکردهای ضروری است؛ بنابراین، توصیه می‌شود که برای محافظت از آن هرچه می‌توانید انجام دهید و از درمان کبد چرب با روغن زیتون نیز غافل نشوید. تأثیرات این ماده شامل موارد زیر می‌شود:

  • کمتر شدن خطر بیماری‌های کبدی و سرطان
  • افزایش میزان آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی و سم‌زدایی
  • محافظت در برابر سموم مضر

گنجاندن این غذاها در رژیم غذایی شما یک راه طبیعی و سالم برای کمک به عملکرد بهتر کبد است.