در حال بارگزاری ...
درمان منافذ باز پوست با روغن گیاهی

مشکلات پوستی یک مشکل رایج است که برخی از افراد با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند که این حساسیت به داشتن پوست بی‌عیب و نقص در خانم‌ها بیشتر است، ازاین‌رو، لایه‌های زیادی از آرایش را ایجاد می‌کنند تا به شکل دلخواه خود برسند. منافذ باز پوست، منافذ کوچک سوراخ مانند هستند که اغلب در افراد باپوست مختلط تا چرب ظاهر می‌شوند. داشتن منافذ باز پوست می‌تواند صورت شما را کسل‌کننده و پیر نشان دهد. به همین علت باید به دنبال بهترین روش درمان منافذ باز پوست باشید.

در این منافذ، آلودگی‌ها تجمع می‌یابند و درنتیجه باعث مسدود شدن منافذ می‌شوند. مسدود شدن منافذ پوست منجر به عوارض بعدی از جمله جوش‌های چرکی،جوش‌های سرسیاه و تولید بیش‌ازحد سموم می‌شود. ازآنجایی‌که منافذ پوست به آب‌رسانی بهتر پوست و دفع سموم، کمک می‌کنند، اما بزرگ شدن منافذ می‌تواند نگران‌کننده باشد.

در ادامه این مقاله، ما در مورد عوامل مؤثر در ایجاد منافذ باز پوست و عوارض آن‌ها بحث خواهیم کرد. همچنین، برای از بین بردن این منافذ باز پوست چند روش درمانی طبیعی در اختیار شما قرار می‌دهیم.

عوامل مؤثر در ایجاد منافذ باز پوست

قرارگیری در معرض نور خورشید

سال‌ها قرار گرفتن در معرض نور خورشید، می‌تواند منافذ را بزرگ‌تر نشان دهد. آسیب خورشید می‌تواند پوست را ضخیم کند که این منجر به بزرگ‌تر شدن منافذ پوست می‌شود. قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید به مدت طولانی همچنین می‌تواند کلاژن، الاستین و آب را از روی پوست شما از بین ببرد، این امر باعث جمع شدن بافت زیرپوست شما می‌شود و در نتیجه باعث افتادگی پوست و بزرگ‌تر شدن منافذ پوستی می‌شود.

افزایش سن

با افزایش سن، پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد که باعث کشش و افتادگی پوست می‌شود و درنتیجه منجر به بزرگ‌تر شدن منافذ پوست می‌شود. پوست شما همچنین با افزایش سن ضخیم می‌شود، این موضوع باعث می‌شود سلول‌های پوستی کوچک در اطراف منافذ پوست شما جمع شوند که این تجمع سلول‌های پوستی، باعث بزرگ‌تر دیده شدن منافذ می‌شود.

لوازم ‌آرایشی و برخی از اسکراب‌های صورت

استفاده از آرایش غیر استاندارد، از تنفس سلول‌های پوستی جلوگیری می‌کند و در نتیجه منافذ پوستی مسدود می‌شوند. آرایش، همچنین کثیفی و روغن را به خود جذب می‌کند که این باعث افزایش درخشش در منافذ پوست می‌شود. برخی از اسکراب‌ها و مواد آرایشی صورت نیز می‌توانند برای صورت شما بسیار سنگین باشند، باعث کاهش خاصیت ارتجاعی پوست می‌شوند و منافذ باز پوست را ایجاد می‌کنند. در این صورت باید به دنبال بهترین روش درمان منافذ باز پوست خود باشید.

رژیم غذایی نامناسب

استفاده از غذاهای فرآوری شده و یا آماده و همچنین فست‌فود‌ها، به ایجاد منافذ پوستی و بزرگ‌تر شدن آن‌ها کمک می‌کنند؛ زیرا روغن‌هایی که در این‌گونه غذاها مورداستفاده قرار می‌گیرند، از کیفیت مطلوب برخوردار نیستند. همچنین مصرف نوشیدنی‌های الکلی نیز می‌توانند به‌مرورزمان بر روند پیری پوست نقش بسزایی داشته باشند.

برخی از بهترین روش‌های درمانی منافذ پوست به روش طبیعی

اگرچه روش‌های شیمایی بسیاری برای درمان منافذ باز پوستی و یا کاهش این منافذ وجود دارند، اما می‌توان با یک سری روش‌های طبیعی و با استفاده از محصولات گیاهی متناسب با چنین مشکلات پوستی به بهبود آن‌ها کمک کرد. البته باید توجه داشته باشید که هر محصول سازگار با تمامی پوست‌ها نیست، بنابراین قبل از استفاده، لازم است که تحقیقات لازم را در خصوص آن‌ها انجام دهید و سازگاری یک محصول را با پوست خود با انجام تست حساسیت به اثبات برسانید.

در ادامه به بررسی برخی از این روش‌های طبیعی برای بهبود و یا حتی درمان منافذ پوست با استفاده از روغن هسته انار و روغن کرچک می‌پردازیم.

استفاده از روغن هسته انار برای منافذ پوست

آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C موجود در انار به کاهش آسیب سلولی در بدن شما کمک می‌کنند. از دیگر ترکیبات قابل‌توجه می‌توان به تانن، الاژیتانین و آنتوسیانین اشاره کرد که چنین خاصیتی در دانه‌های انار نیز نهفته است. اگرچه این‌ها از طریق غذاهایی که می‌خورید و می‌نوشید بهترین نتیجه را می‌دهند‌، اما کاربردهای موضعی می‌توانند مزایایی داشته باشند.

روغن هسته انار خاصیت ضد پیری، ضد میکروبی دارد. همچنین به کاهش التهابات پوستی نیز کمک می‌کند. روغن هسته انار ‌می‌تواند به‌عنوان یک‌لایه بردار طبیعی نیز عمل کند که باعث کاهش علائم آکنه و پیری پوست می‌شود.

استفاده از روغن کرچک برای منافذ پوست

استفاده از روغن کرچک به‌عنوان منبع اسید ریسینولئیک و چندین اسید چرب دیگر نیز می‌تواند در بین بهترین روش درمان منافذ باز پوست جای بگیرد. روغن کرچک دارای خواصی است که آن را به یک محصول مفید برای مراقبت از پوست، به‌ویژه برای صورت تبدیل می‌کند. این روغن خواص مختلفی برای پوست دارد، ازجمله:

 ضدالتهاب: روغن کرچک و همچنین اسید ریسینولئیک از خود خاصیت ضدالتهابی به اشتراک می‌گذارند. همین موضوع باعث می‌شود تا آن‌ها برای درمان پوست تحریک‌شده بسیار مفید باشند.

ضد میکروبی: همچنین ممکن است پوست را از میکروب‌هایی که می‌توانند باعث عفونت‌های باکتریایی شوند، محافظت کند.

مرطوب‌کننده: همانطور که شاید بدانید روغن کرچک حاوی‌تری گلیسیرید است. از این رو می‌تواند باعث حفظ رطوبت پوست شود و در نهایت آن را به یک درمان مفید برای خشکی پوست تبدیل کند.

آب‌رسانی: همچنین روغن کرچک از خاصیت آب‌رسانی نیز برخوردار است، به این معنی که می‌تواند رطوبت هوا را به داخل پوست هدایت کند و در نهایت پوست را مرطوب نگه دارد.

پاک‌سازی: تری گلیسیریدهایی که در روغن کرچک موجود هستند، برای از بین بردن آلودگی‌های پوست و پاک‌سازی بسیار مفید و سودمند هستند.

اگرچه روغن کرچک بسیاری از مواد شیمیایی مرتبط با بهبود سلامت پوست را در خود جای داده است، اما تحقیقات محدودی نیز در رابطه با مزایای پوستی روغن کرچک انجام ‌شده‌اند. به گونه‌ای که از آن به عنوان بهترین روش درمان منافذ باز پوست یاد می‌شود.

 

علاوه بر روغن هسته انار و روغن کرچک،استفاده از روغن بادام تلخ برای ماساژ صورت نیز یکی از روش های موثر برای درمان منافذ پوست باز است. درمانگران طب سنتی ماساژ صورت با این روغن را یکی از بهترین شیوه‌های طبیعی برای از بین بردن آثار لک، آثار باقی مانده از جوش و سایر آثار پوستی می‌دانند. یه همین جهت به مخاطبان خود توصیه می‌کنند ۲ تا ۳ بار در هفته از این روغن برای ماساژ پوست صورت‌شان استفاده کنند. علاوه بر این، مالیدن این روغن روی پوست موجب خشک شدن و از بین رفتن جوش‌های چرکی و عفونت‌های پوستی نیز می‌شود.

روغن جوجوبا نیز یکی دیگر از روغن های مناسب برای ازبین بردن چین و چروک صورت و همچنین درمان منافذ باز صورت است. از آن جایی که عناصر روغن جوجوبا دقیقا مشابه با روغن طبیعی پوست است، به خوبی می تواند به درمان روزنه های باز پوست صورت کمک نماید. برای آن که بتوانید از تمامی خواص این روغن برای پوست خود بهره بگیرید، لازم است تا برای چند دقیقه پوست را با آن ماساژ دهید و برای اثربخشی بهتر به آن فرصت دهید تا یک شب روی پوست صورت باقی بماند. صبح روز بعد صورت خود را از این روغن پاک نمایید. به کار گرفتن چنین روشی، هر شب و قبل از خواب می تواند شما را به رویای داشتن پوستی صاف و یکدست نزدیک نماید.

روش استفاده موضعی از روغن‌های گیاهی برای منافذ پوست

روغن کرچک و هسته انار را به نسبت مساوی ترکیب کنید.

هر شب پس از فعالیت های روزمره، صورت را با آب ولرم و مواد شوینده طبیعی بشویید سپس روغن ترکیبی را به صورت زده و به مدت 5 دقیقه خوب ماساژ دهید (حرکت دستتان به صورت دورانی و رو به بالا باشد). چنانچه پوست شما خشک، مختلط و حساس می باشد صورتتان را پس از 15 دقیقه و چنانچه پوست شما چرب یا مستعد جوش می باشد صورتتان را پس از 30 دقیقه با آب ولرم شسته و با حوله نرم خشک نمایید تا چربی باقیمانده روی سطح پوستتان پاک شود. این کار را هر شب تا زمان رسیدن به وضعیت مطلوب انجام دهید. پس از آن به منظور حفظ وضطیعت بوجود آمده حداقل هفته ای دو بار از این روغن استفاده نمایید.

توجه داشته باشید قبل از استفاده‌ی کلی از روغن کرچک برای پوست صورت، اندکی از آن را به زیرچانه (به‌اندازه یک‌بند انگشت) بزنید و ماساژ ملایم دهید. اگر پس از چند ساعت حساسیت خاصی (سرخی، سوزش، خارش و…) بروز نکرد شما می‌توانید از این روغن استفاده نمایید. در صورت بروز حساسیت شما نباید از این روغن استفاده کنید، روغن را به “دال سین” بیاورید تا به شما روغن‌های جایگزین را معرفی بنماییم.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم شمارا با بهترین روش های درمان منافذ باز پوست و چین و چروک با روغن های گیاهی آشنا کنیم. ازآنجایی‌که منافذ باز پوستی در افرادی باپوست مختلط و یا چرب شایع است، اما می‌توان با استفاده از روش‌های مراقبتی تا حدودی به بهبود منافذ باز پوست کمک کرد. استفاده از روتین مناسب و همچنین استفاده از محصولات آرایشی و مراقبتی باکیفیت و اصل، درروند بهبودی منافذ پوست نقش بسزایی دارند. درواقع، با رعایت نکات بهداشتی در کنار چنین محصولاتی، سلامت پوست شما حفظ می‌شود. این موضوع بسیار پراهمیت بوده و به همین علت به شما بهترین روش درمان منافذ باز پوست را ذکر کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید