ترک پوستی

درمان ترک های پوستی با روغن های گیاهی

ترک های پوستی خطوط نازک و نواری شکلی هستند که موازی یا نزدیک به هم بر روی پوست قرار دارند. این خطوط به انگلیسی Stretch mark یا استریا نامیده می شوند.

ترکهای پوستی نوعی اسکار روی پوست می باشند که اغلب درپی کشش سریع پوست یا تغییر وزن سریع ایجاد می‌شوند.

ترک پوستی به دلیل کشیدگی ناگهانی لایه میانی پوست و شکسته شدن کلاژن ها در بازه زمانی کوتاه شکل می‌گیرد.

ترک پوست بیشتر در این زمان‌ ها رخ می‌دهد:

در دوران بارداری (مخصوصادر سه ماه آخر بارداری)

دوران بلوغ

تغییرات شدید وزن

تمرینات ورزشی شدید

تغییرات هورمونی و مصرف طولانی مدت بعضی دارو ها

ترک ‌های پوست بدن ابتدا به علت ملتهب شدن رگ های خونی زیرین پوست رنگ قرمز و بنفش دارند. بعد از گذشت چند ماه این رگ های خونی ترمیم شده و به رنگ سفید و براق تبدیل می‌شوند. متاسفانه خانم ‌ها بیشتر از آقایان دچار ترک پوست می‌شوند. این ترک ‌های پوستی معمولا در این نواحی بدن ایجاد می‌شوند:

سینه

شکم

ران

بازو

باسن و اطراف آن

معمولا راه های موجود برای بهبود ترک ها صرفه نظر از پرهزینه بودن تغییری روی پوست ایجاد نمی کنند و در مواردی نیاز به تجدید درمان در فاصله زمانی خاصی دارند. استفاده از روغن های گیاهی برای برطرف کردن اینگونه ترک ها روشی کاملا طبیعی، به صرفه و عاری از هرگونه عوارض است.

روغن آرگان اولین و بهترین روغن گیاهی برای از بین بردن ترک های بدن شماست. این روغن سرشار از اسیدهای چربی چون اسید لینولئیک و ویتامینE  می باشد که باعث افزایش خون رسانی و کاهش التهابات پوستی می شود.

 

روغن های گیاهی

تاثیر روغن آرگان بر درمان ترک پوستی:

روغن آرگان به عنوان یک آنتی‌اکسیدان طبیعی، می‌تواند اکسیژن ‌رسانی درون ‌سلولی را افرایش دهد و همچنین متابولیسم زیر پوست را بهبود ببخشد. این بهبود شامل میکرو جریان ها و تحریک فیبرولاست ها در ناحیۀ سنتز کلاژن می‌شود. ترکیبات آنتی‌اکسیدانی (توکوفرول‌ها – فنول ها – کارتنوئیدها) با غلظت بسیار زیادی در این روغن یافت می‌شوند که با از بین بردن رادیکال های آزاد سبب درخشش دوباره پوست می شوند. اما خاصیتی که روغن آرگان را از دیگر روغن ها متمایز می کند توانایی شگفت انگیز آن درکلاژن سازی می باشد که به بهبود پوست و از بین رفتن ترک های پوستی کمک می کند.

از دیگر روغن های طبیعی که سبب از بین بردن ترک های پوستی می شوند می توان به رازیانه، زیتون و شترمرغ اشاره کرد. 

مصرف روغن آرگان و سایر روغن های گفته شده با روغن هسته انار به عنوان مکمل سبب سفتی و استحکام پوست شده و شادابی پوست را دوباره احیا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما